Hatalı Ödüllendirme

Eğitim verilmesi en kolay hayvanların arasında olan köpekler için bir çok farklı çeşitlerde eğitim müfredatı vardır diyebiliriz. Oldukça duygusal bir hayvan olan köpek yaptığı bir hareket sonrası sevildiğini anladığında, aynı hareketi tekrarlama eğilimi gösterir. Bu özelliği ile diğer hayvanlara göre biraz daha eğitilmesi kolaydır diyebiliriz. Bu ödüller arasında köpek ödül bisküvisi en başta gelir.Canlıların öğrenmesinde ödül ve cezaların rolü büyüktür. Davranış sonucu elde edilen ödül bu davranışı pekiştirir , ceza ise söndürür . Davranış sorunlarının ortaya çıkmasında en önemli etkenlerden biri , köpek sahibi tarafından yapılan hatalı ödüllendirmelerdir . Yani istenmeyen bir davranış ödüllendirilirse , bu davranış pekiştirilecektir . Örneğin , gürültüden korkup havlayan bir köpeği sakinleştirmek amacıyla sevmek bile hatalı pekiştirici olabilir . Yani havlama veya korkma anında köpeği sevmekle verilmiş olan ödül , havlama ya da korkma davranışını pekiştirebilir . Bu hatalı ödüllendirme devam ederse , köpekte öğrenilmiş korku sorunu gelişebilir .

Günümüzde ödül sistemlerinde yiyecek kullanan bazı köpek eğitim merkezleri, köpeklerin en sevdiği ve ulaşabilmek için her türlü hareketi yapacakları köpek ödül mamaları üzerine çalışıyorlar. Bu mamalar sayesinde köpeklere vermek istedikleri eğitimleri daha kolay verebiliyorlar.

Köpeğinizin hoşuna giden herhangi bir şey ödül olabilir. Yiyecek, okşanma, sıcak bir sevgi gösterisi, “aferin” gibi belirli bir kelime, dışarı çıkma… Bunlar köpeğinizi, doğru davranışları yapma yönünde teşvik eder.

Köpek eğitim sistemi aslında üzerine çok düşünülerek yapılan bir eğitim sistemi değildir. Yanlış veya istemediğiniz bir harekette köpeğe ceza vermek ya da bunun tam tersi yapmasından hoşlandığınız bir hareketinde ona ödül vermek eğitimin temel prensiplerindendir. Köpekleri ödüllendirmek istediğinizde sadece yiyecek aklınıza gelmesin güzel veya hoşlandığı bir köpek ödül topu da hedefinize ulaşmanız da size yardımcı olabilir.

Hatalı cezalandırmalar da bu tür sorunların oluşumuna yol açabilir . Cezalandırmalar , köpeğin yaptığı istenilmeyen bir davranışı durdurabilir , ancak dogru davranışı öğretmez . Ceza verilmesine rağmen köpeği bu davranışa iten unsur hala mevcut olduğu için uyarılmaya devam eder . Sonuçta uyarım devam ettiği halde , köpeğin bu uyarıma tepki vermemesi , yani tepkinin engellenmesi strese neden olur . Ceza , köpeğin kafasının karışmasını karıştırmaktan başka bir işe yaramaz . Oysa ki köpeğin doğru davranışa yönlendirmek ve doğru davranışı yaptığında ödüllendirmek gerekir . Böylece köpek , doğru ve alternatif davranışı öğrenmiş olur .

Bir Cevap Yazın

Lütfen bekle...

Haber bültenimize abone ol

Makalemiz yayınlandığında haberdar olmak ister misiniz? İlk tanışmak için e-posta adresinizi ve adınızı aşağıya girin.